Подобно на много други същества, рибите имат нужда от сън. Те имат любими места за спане, а някои от тях дори могат да сънуват.

Изображение: Blinker / O. Portrait
Рибите имат нужда да спят, но не могат да затворят очи - нямат клепачи.
Преди време получихме интересен въпрос от читател: Могат ли рибите да спят? И ако е така, могат ли и те да си затворят очите?
Рибите трябва да спят редовно
Да можеш или трябва да спиш не е привилегия на хората или бозайниците. Всички животни трябва да спят (между другото, растенията също "спят"!). Фази на съня дори са наблюдавани при едноклетъчни същества като амеби или парамеции. И така рибите трябва да спят редовно.
При рибите просто не винаги е очевидно, когато спят. Защото не могат да затворят очи – нямат клепачи. От друга страна, те имат типични позиции за сън или места, на които се оттеглят. Шаран, бабушка или лин обичат да се ровят между водните растения, където след това заемат леко наклонена позиция. Растенията осигуряват подслон и не позволяват на рибите да бъдат отнесени от течението, докато спят. Други видове риби, като пъстървата, се оттеглят в сенките на течението и лягат на дъното.
Едната половина на мозъка остава буден
Рибите изключват очите си, когато спят - поне едно от тях. Рибите спят „наполовина“. Това означава, че половината от мозъка остава буден. Освен това рибите обичат тъмното. Като хората: Трудно е да спиш добре на светлината на уличната лампа или пълната луна. Това също е причината рибите да отиват в брегове с водорасли или подмоли, за да спят. Там е по-тъмно, за да си починат рибите.
Могат ли и рибите да мечтаят?
Как точно протичат тези фази на почивка при рибите е предмет на изследване. Факт е обаче, че учените са открили вид фаза на сън при рибките зебра. Изследователите са изследвали мозъчната активност на тези малки риби и са открили модели, подобни на тези при хората. Те успяха да идентифицират ясна фаза на дълбок сън, която се характеризира със силно намалена мозъчна активност отлично. Те обаче откриха също, че този дълбок сън се прекъсва от периоди на висока активност. При хората говорим за REM фаза, в която се случват и сънищата ни. Въпреки това, докато хората движат очите си през това време (REM означава „бързо движение на очите“, т.е. бързо движение на очите), те са неподвижни в рибата зебра. Следователно все още не е възможно да се каже със сигурност дали те наистина „сънуват“.